Szabad Ne Feledd

Szabad Ne Feledd

Szekeres István: Gotov je! - Egy közép-európai autokrata megbuktatása

2019. február 20. - Szekeres_Istvan

Sokan úgy gondolják, Slobodan Milošević akkor bukta el a hatalmát, amikor Joe (valós nevén Ljubisav Đokić) beindította a markológép motorját, és a belgrádi közmédia székháza felé fordult vele. Mindez 2000. október ötödikén történt, nem sokkal a jugoszláv elnökválasztás után. Két nappal később Milošević bejelentette választási vereségét, egyben saját politikai visszavonulását. Győzött az egyesült ellenzék, és a rendszerváltás egy évtized – háborúzással súlyosbított – késéssel végül Jugoszláviában is elkezdődhetett.

001.jpgAz aznap egy építkezésen dolgozó Joe és markológépe valahogy a tömeggel kerültek a rezsim szimbólumának tartott székházhoz, ahol a jugoszláv közmédia működött. Aznap az ország minden részéből buszokkal érkeztek a tüntetők, százezernél is többen, mert úgy érezték, Miloševićék elcsalták az elnökválasztás első fordulóját. A hivatalos eredmények szerint is az ellenzék jelöltje, Vojislav Koštunica győzött, de nem szerzett abszolút többséget, így második fordulót kellett volna tartani. Később, az újraszámolt és módosított, immár hivatalos végeredmény Koštunica 50% feletti győzelmét mutatta ki már az első körben.

A két számlálás közötti különbség abból adódott, hogy az érvényes szavazatok száma 133 ezerrel csökkent. Az érvénytelenített szavazatok túlnyomó részén Milošević neve volt beikszelve. Ezen a választáson ugyanis minden szavazóhelyiségben ott voltak az ellenzék megfigyelői és számláló biztosai, akik rengeteg visszaélést láttak és dokumentáltak.

Milošević akkor már 11 éve vezette a tagállamok többé-kevésbé polgárháborús kiválása miatt egyre kisebb Jugoszláviát. (Ebből az időből származik a vicc: Jugoszlávia olyan, mint a Nokia – minden évben új modell, és egyre kisebb.) A valaha a jugoszláv szocialista állampártból érkező Milošević addigra már minden ideológiai hátterét maga mögött hagyta, retorikáját leginkább a nacionalista és a populista jelzők írják le, hatalomgyakorlása pedig egyre autokratikusabbá vált. A kilencvenes évek végére nagyjából beszántotta az ellenzéki médiát - ha máshogy nem ment, olyan büntetésekkel, amit az ellenzéki médiumok nem tudtak kifizetni. Az ellenzéket a rendőrség vegzálta rendszeresen. Még a politikai merénylet fogalma sem volt ismeretlen, Ivan Stambolićot elrabolták és egy erdőben gyilkolták meg, Vuk Draškovićot pedig megrendezett autóbalesetben akarták megölni – mindketten Milošević potenciális kihívói lehettek volna. A Milošević bukása utáni vizsgálatok mindkét esetben bebizonyították az állambiztonsági erők szerepét.

A gazdaság romokban állt az akkor már évek óta tartó embargó miatt, a középosztály elkeserítően elszegényedett, a munkanélküliek aránya 30 százalék felett volt, ráadásul az alkalmazottak nagy része is amolyan lepusztult, állami vagy „közösségi” tulajdonú vállalatokban dolgozott, illetve legfeljebb dolgozgatott. Sokat mondó, hogy Milošević részben azért hozta előre néhány hónappal az elnökválasztást, mert a téli hónapokra nem volt biztosítva a városok fűtése. Ugyanakkor a ratni profiterek, azaz a háborús hiánygazdaságon meggazdagodott, Milošević-közeli oligarchák igazi arany vécékefés jólétben éltek.

Ne felejtsük azt sem, alig egy éve ért véget a NATO három hónapos légicsapása, aminek következtében Milošević kapitulált, kivonta csapatait Koszovóból, a gyakorlatban ezzel elfogadta az egykori tartomány önállóságát. Kezdetben a „NATO-agresszió” még erősítette Milošević belpolitikai helyzetét, hiszen az ostromlott vár kapitányának népszerűsége mindig emelkedik. Aztán ahogy az 1995-ös boszniai majd a horvátországi szerb menekültek mellé csatlakoztak az 1999-es koszovói szerb menekültek konvojai, a szó szerint látványos vereség már ellene dolgozott.

002.jpgA politikai színtéren abban az időben Milošević pártjával, az SPS-szel szemben tucatnyi kisebb párt sorakozott fel. Ideológiájukban széles volt a skála, a neoliberális G17-től a Szociáldemokrata Pártig, a Vajdasági Magyar Szövetségtől a populista-monarchista SPO-ig. Egyes pártok osztódással szaporodtak, egy-egy háttérbe szorított vezető vagy frakció önállósult, a személyi ellentétek miatt gyakran még a hasonló világnézetű pártok között is lehetetlenné vált az együttműködés. A pártok mögött álló támogatók, szavazók azonban egy dologban egyetértettek: Miloševićnek, és főleg az általa létrehozott rezsimnek mennie kell.

Ezen a ponton muszáj megemlékeznünk még egy tényezőről, a nyugati államok kihátrálásáról Milošević mögül. 1995-ben Milošević még teljes jogú tárgyaló fél volt a boszniai polgárháborút lezáró békeszerződés aláírásakor. Néhány év alatt Milošević megítélése gyökeresen megváltozott, gyakorlatilag nem maradt támogatója – persze Oroszország kivételével. Milošević felesége, gyermekei és egyes oligarchái (köztük Bogoljub Karić, akinek nevéhez egyebek mellett a jugoszláv mobiltelefónia kiépítése majd lerablása fűződik) ma is Moszkvában élnek, amolyan politikai menekültként.

A Nyugat, elsősorban az USA, egy egyetemisták által alapított formációban, az Otpor! (Ellenállás!) nevű mozgalomban látott fantáziát. A bátor és kreatív civilek elemezték a két-három évvel korábbi, akkor még erőtlen tüntetések hibáit, feltalálták és/vagy tökélyre fejlesztették az erőszakmentes ellenállás formáit. Tipikus példa a diktátor kikacagása: Milošević születésnapjára például bulit rendeztek, és a résztvevők „ajándékokat” hozhattak. Rabruha, bilincs, egyirányú repülőjegy Hágába, ahol a Nemzetközi Törvényszék  székhelye található), Orwell-regények, vörös csillag alakú szülinapi torta és persze rengeteg „jó kívánság.” De az egyszerűen rajzolható Otpor! ököl szimbólum és a Gotov je! (szabad fordításban kb „Miloševićnek vége”) felirat végtelen helyre történő kistencilezése is erősítette az ellenállás morálját, hogy a rezsim legyőzhető.

Ami a politikai alkukat illeti, az Otpor! katalizátorként működött az ellenzéki pártok közös platformra terelésében. Az elnökválasztás előtt a saját elfogadottságát, támogatottságát felhasználva aktivitásával szinte belekényszerítette a pártokat az összefogásba. Aki kimaradt, lemaradt: az akkori Milošević-ellenzék egyik legerősebb pártja, az SPO jelöltje nem fogadta el a közös platformot, önállóan indult, de durva vereséget szenvedett, 3% alatti eredményt ért csak el. A következő választáson az SPO gyakorlatilag lekerült a térképről.

003.jpgA szedett-vedettnek tűnő ellenzéki összefogás, a DOS (Demokratska Opozicija Srbije, Szerbia Demokrata Ellenzéke) elnökjelöltjévé a nacionalisták által sem elfogadhatatlan, bár korábban ismeretlen Vojislav Koštunicát tették, ugyanakkor összefogtak a szakszervezetekkel is. Milošević rendszere az első csapást akkor szenvedte el, amikor az ország energiaellátásában kulcsfontosságú Kolubara bánya és erőmű komplexum sztrájkba lépett. A belügyminisztérium lőparancsot adott ki a rendvédelmi szerveknek, hogy a 7000 sztrájkoló munkást visszatereljék a munkahelyükre – de a rendőrök és a katonák megtagadták a parancsot.

004.jpgA választások elcsalása és a politikai helyzet tarthatatlansága felett érzett harag kulminálódott 2000. október 5-én, amikor Joe markológépe mögött több százezer ember indult a közmédia székháza és a parlament épülete ellen. A rendőrök és a katonák nem akadályozták meg a történéseket, gyakorlatilag átálltak a tüntetők oldalára. Október 7-én beiktatták elnöknek Koštunicát, majd rövid időn belül előrehozott parlamenti választást tartottak, ahol az egyesült ellenzék simán kétharmados többséget szerzett, a miniszterelnök pedig Zoran Djindjić lett.

A DOS-ból ugyan menet közben kivált egy-két kisebb formáció, illetve Koštunica pártja is, de a koalíció lényegében 2003 tavaszáig egyben maradt, és elképesztő iramban, a nyugat anyagi és politikai támogatása mellett láthatott neki a reformoknak. A Djindjić elleni 2003-as merénylet, illetve az azt követő időszak aztán új időket hoztak a szerb belpolitikában, de Milošević már nem tért vissza. 2001 tavaszán kiadták a háborús bűnöket vizsgáló Hágai Nemzetközi Törvényszéknek, ahol öt évvel később zárkájában hunyt el.

 

Szekeres István
a szerző  brüsszeli Centre for European Progression intézet igazgatója

 

Képlista:

 

001 – 2000. október 5. a belgrádi parlament előtti téren

002 – Az Otpor! tüntetői egy korábbi,  Milošević ellenes megmozduláson

003 – Milošević Hágában (AP Photo/ POOL/Peter Dejong)

004 – Joe és a markológép

A bejegyzés trackback címe:

https://szabadnefeledd.blog.hu/api/trackback/id/tr6914638050

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bluetok 2019.02.20. 15:47:44

De ez ugye Orbánról szól?

midnightcoder2 2019.02.21. 05:43:48

@bluetok: Nem, ez a szerb Gyurcsány volt. Az ottani szocik élén bukott meg.

Öszödön pörölyt köpködő körömpörköltölő Ördög 2019.02.21. 06:02:27

No, akkor ez a minta orbánnak is. Mert a diktátorok mind így végzik. Csak idő kérdése.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2019.02.21. 06:23:55

A CIA akciója volt, semmi egyéb. Bombázással és szankciókkal, NATO-agresszióval kezdődött. Majd jöttek a fizetett tüntizők, Soros hadserege, s más álcivilek, akiknek sikerült sok rendes embert is átverniük.

Mára a szerb nép levetette magáról nagy részben az akkor ráerőltetett gyarmati igazgatást. A fő idegen ügynök pedig le lett puffantva annak rendje és módja szerint mint egy veszett kutya: hu.wikipedia.org/wiki/Zoran_%C4%90in%C4%91i%C4%87#Hal%C3%A1la - így jár mindenki, aki hazáját elárulja pár dollárért.

A szerb hőst, Milosevicset pedig végül kénytelen volt megmérgezni Hágában a CIA, ugyanis képtelenek voltak vádiratot készíteni ellen: ami nem csoda, hiszen teljesen ártatlan volt.

különvélemény 2019.02.21. 06:34:09

"Centre for European Progression intézet"

Egy progresszív balos NGO, a 3 legárulkodóbb jelszóval:
- politikai semlegesség (LOL)
- gender egyenlőség (áltudomány)
- 95% negyven alatti (ez aztán a minőség garanciája)

Köszi, a cikk innentől TL;DR, pedig érdekelt volna egy korrekt összefoglaló.

Petrus Rosidus Maximus 2019.02.21. 06:39:29

Az utolsó nagy kommunista és orosz-báb diktátorok közé tartozott Milosevics, akit végül saját népe söpört el 2000 őszén. Annyi (emberiesség és emberiség) elleni bűne volt, hogy méltán nevezhetjük a XX század egyik legnagyobb gazemberének. Azóta már a pokol tüzén ég. Azt is érdemli.

midnightcoder2 2019.02.21. 07:32:54

@Öszödön pörölyt köpködő körömpörköltölő Ördög: Akinek még két ciklus sem kellett ahhoz, hogy 30 évre hazavágja az ország gazdaságát.

midnightcoder2 2019.02.21. 07:40:16

@Pour le Mérite: Ja. Aztán Hágában 6 év alatt nem tudtak rábizonyítani semmit, a végén infarktusban halt meg. Ennek ellenére persze nyilván nem volt egy ártatlan bárány volt, de azért a XX. században voltak nála jóval nagyobb pályás játékosok. Ott volt Pl. Hitler a maga kis szerény 6 milliós Holocaustjával, ott volt Lenin és Sztálin elvtárs a maga 3-30 milliójával, aztán ott voltak a kínaiak és az õ nagy menetelésük az 40-60 millió közötti áldozattal. Még a többihez képest kispályás Pol Pot mellett is csak egy nímand.

Európai téridő 2019.02.21. 07:52:08

Milosevic bukásának fontos eleme volt az általa kirobbantott délszláv háborúk sorozata és az amerikai bombázás. Ha a brüsszelita magyar igazgató valamit sugalmazni akart ezzel a fejtegetéssel, akkor bizony alaposan melléfogott.

Öszödön pörölyt köpködő körömpörköltölő Ördög 2019.02.21. 08:25:02

@midnightcoder2: Igen? Nem tudtam. Azt hittem, szárnyal jelenleg a pannon puma. De akkor ezek szerint csőd lesz még 20 évig.

citrix 2019.02.21. 08:25:14

Türannoszok tündöklése és bukása. Választási csalás, személyi kultusz, orosz érdekek kiszolgálása, uniós pénzek lenyúlása strómanok részére, komiszárok vezette közigazgatás, oktatás és egészségügy, rendőrség és ügyészség, államosítás. Hol máshol mint déli szomszédunknál, nyilván csakis ott lehet ilyesmi.

Öszödön pörölyt köpködő körömpörköltölő Ördög 2019.02.21. 08:27:46

@midnightcoder2: Bizony rengeteg volt és lesz is. Nem is kell olyan messzire menni, elég csuton, a kárpátok pöcegödrének lefolyójában körülnézni.

stevie balkanski 2019.02.21. 08:42:41

@különvélemény: Én írtam a cikket, és én vagyok a CFEP igazgatója. Több állítást sorolsz fel az intézetünkkel kapcsolatosan, ezek azonban tévesek.

1) A CFEP nem "balos" intézet. Ha már muszáj választani, akkor én inkább liberálisnak nevezném.

2) Politikai semlegességet nem említettünk semmilyen kommunikációnkban. Mi a "non-partisan" kifejezést használjuk, ami azt jelenti, hogy nem kötődünk semmilyen konkrét politikai párthoz sem.

3) Én személyesen fontosnak tartom a gender egyenlőséget, de az intézetünk egyáltalán nem foglalkozik ezzel a témával.

4) A "95% negyven alatti" kitétel valószínűleg az ifjúsági programunkra vonatkozik. Én magam speciel 48 vagyok.

www.c4ep.eu

midnightcoder2 2019.02.21. 09:30:07

@Öszödön pörölyt köpködő körömpörköltölő Ördög: Szárnyalásnak túlzás ezt nevezni, max. siklórepülés. De a zuhanás után már ez is eredmény. Ha a Fletó nem kúrja el, akkor most sokkal kedvezõbb makrogazdasági számaink lennének (= magasabb életszínvonal), plusz a baloldal sem lenne lenullázva, ergo Orbán sem lehetne ilyen gátlástalan és esetleg stadionok és kisvasutak helyett kórházak és iskolák épülnének.

különvélemény 2019.02.21. 09:52:36

@stevie balkanski:
c4ep.eu/donate/

Our values:
Political neutrality:
Események: Pro-Europe agenda
Tudjuk mit jelent ez. Minden ballib pro europe, minden nemzeti anti EU.
Youth and Populism: természetesen a jobboldallal szemléltetve
What's going on in Poland. ez nem szorul magyarázatra

Gender equality:
Áltudomány
A két nem különbözik, különböző testileg és lelkileg is.
A jogban most is egyenlőek, sőt a nők "egyenlőbbek" sok tekintetben.
Equal opportunities ≠ equal outcome, ze az, amit nem értenek meg az áltudomány művelői és propagandistái

Supporting future leaders:
Itt szerepel valamiért kiemelve, hogy 95% 40 alatti, ami számomra nem minőség, sőt inkább hátránynak tekinteném ezt az egysíkúságot

sinus67 2019.02.21. 10:03:51

@midnightcoder2:
Aztaleborultszivarvégét...

Nem is gondoltam volna, hogy az elkúrás egyenes következménye a következő társaság gátlástalansága?! De, hogy a stadion- és kisvasút építések egyenesen következnek a Gyurcsány elbaltázott (finom vagyok) ciklusából...?
Megdöbbentő!
Ez olyan pillangóhatás izé lehet.

Eddig leélt 52 évem alatt azt gondoltam, hogy a gátlástalan emberek nem attól lesznek gátlástalanok, mert valaki elkúr valamit, hanem azért, mert egyszerűen ilyen a jellemük. Jobban mondva a jellemtelenségük.

Na mindegy! Az ember mindig tanul!

werinter 2019.02.21. 10:44:31

@sinus67: Hát nem tudtad? Az, hogy a Fidesz immár 9 éve lop, csal, hazudik, uszít és rombol azért van mert "a gúúúúcsány és a lippsik..."!

Nincs közöttünk csicska 2019.02.21. 10:44:50

Magyarorszagon maskepp lesz.

Ha meg egyszer a TV-szekhaz kozelebe megy soros romkocsmatoltelek hordaja, a Dunaba lojuk oket.

konrada 2019.02.21. 11:25:19

@werinter:
...s a legszörnyűbb az, hogy ez igaz is:
Hiszen kik láthatóak a választékként a másik oldalon?
Azok, akiket te is leírsz: ""a gúúúúcsány és a lippsik..."!
;)

eßemfaßom meg áll 2019.02.21. 11:34:33

@sinus67: szerintem nem az "összefüggések megértése" volt a jeled az oviban.

sinus67 2019.02.21. 13:03:56

@eßemfaßom meg áll:
Na ja! Ovis viselkedésben ezek a dolgok nem meglepők. A juszt is én, ha Te is.

Azt gondoltam a politika az olyan felnőttes dolog és legalább azt mellőzik "nagyjaink", hogy minden viselkedésükért a másikat okolják.

Mondjuk érdekes, hogy ezek a "nagyjaink", akiket gátlásralanokká tettek elődeik, nos, azok mind kicsik voltak.
Lehet van valami összefüggés? Bár az oviban nem ez volt a jelem..

2019.02.21. 13:18:13

@MAXVAL bircaman közíró: beállhatnál regényírónak. A többi ápolt értékelne.

2019.02.21. 15:25:44

@midnightcoder2: csak az eszközei voltak szerényebbek, a jelleme ugyanolyan sötét volt.

midnightcoder2 2019.02.21. 20:00:47

@sinus67: Nem pillangóhatás, ennél jóval egyszerûbb a helyzet. Orbánnak ma nincs életképes ellenzéke. A baloldal saját magáról sem hiszi el, hogy kormányképes, nem beszélve a szavazókról, a jobbik + baloldal összefogás pedig kb. olyan mint ha a tûz és a víz akarna koalícióra lépni. Így Orbán többé-kevésbé biztos lehet abban, hogy a soron következõ választást is nyerni fogja, ergo nem nagyon kell neki a választók kedvében járni, elég némi agitpropot szétszórni a nép közé.

midnightcoder2 2019.02.21. 20:09:43

@a szürkebarát ötven árnyalata: Ez bármely politikusra igaz. Ha valaki nem gátlástalan és hatalomvágyó, vagy nem valami eszme megszállottja, nem megy politikusnak. Onnantól kezdve pedig a körülmények döntik el, hogy kibõl lesz Hitler vagy Mao.

2019.02.22. 08:51:15

@midnightcoder2: Mi ez, valami ősmagyar önáltatás? Ha a mi politikusaink szarok, akkor törvényszerűen mindekié az? Netán nem is lehet a helyzeten változtatni?
süti beállítások módosítása